Zbliża się okres wakacyjny, przez coraz chętniej wybieramy się nad wodę, by odpocząć. Coraz więcej miejsc nad wodą zaczyna oferować Wakeboard. Przez pewien czas nie był to zbyt znany sport wodny uprawiany w naszym kraju, lecz powoli zaczyna się to zmieniać, przez co przekonuje się do niego spora ilość osób. Wakesurfingiem zaczynają interesować się nie tylko zawodowcy, ale także totalni amatorzy. Czy naprawdę warto próbować swoich sił w tym sporcie?

Czym tak naprawdę jest wakeboard?
Najprościej mówiąc, wakeboard jest to sport uprawiany na wodzie, do którego potrzebujemy specjalnie wyprofilowanej deski. Deskę zakładamy na nogi, a w rękach trzymamy linę, której drugi koniec zamontowany jest do motorówki (lub też do specjalnego wyciągu). Wszystko po to byśmy mogli z dość dużą prędkością płynąć po tafli wody. Należy jednak pamiętać o równowadze, gdyż bardzo łatwo jest stracić panowanie i wpaść do wody. Jednak po dłuższym treningu nie powinno sprawić nam to większych problemów. Osoby, które czują się już pewnie, mogą próbować wykonywać różnego rodzaju triki, umożliwia nam to prędkość łódki płynącej przed nami. Znajdziemy też takie trasy, na których są ustawione różnorakie przeszkody, a naszym zadaniem jest je omijać. Warto wspomnieć też o fakcie, że motorówki wykorzystywane do wakeboardingu, są specjalnie przygotowane po to, aby mogły tworzyć sporej wielkości fale.
Gdzie i jak można spróbować wakeboardu?
Pierwsze co to musimy znaleźć dobrego nauczyciela, który wprowadzi nas w tego rodzaju sporty. Wielu uważa wakeboard za jeden z prostszych sportów wodnych, jednak nie jest to prawda. Po wysłuchaniu teorii przejdziemy do praktyki, która pomoże nam zrozumieć całe działanie i to jak powinniśmy zachować się podczas zabawy. Jeśli mamy już nauczyciela to gdzie możemy spróbować swoich sił? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta, a mianowicie miejsca do wakeboardingu znajdziemy praktycznie nad każdym większym polskim jeziorem, czy też zalewem, gdzie aktualnie wakeboarding jest bardzo popularny. Właściciele zbiorników wodnych coraz chętniej tworzą wakeparki. Na początek nie musimy posiadać swojego sprzętu, ponieważ w każdym takim miejscu jest wypożyczalnia. Nie warto od samego startu zaopatrywać się w swój sprzęt, gdyż jest to dość kosztowna inwestycja, a może nam się to po prostu nie spodobać.
Jaki jest koszt przepływu na wakeboardzie?
Tak naprawdę wszystko zależy od osoby prowadzącej. Musimy się liczyć z tym, że koszt nauki jest droższy od samych przejazdów. Bardzo wiele wakeparków przelicza cenę na minuty, w których będziemy korzystać z motorówki czy to wyciągu. Ceny mogą wahać się od 30 złotych za godzinę do nawet 350, jeśli znajdziemy naprawdę dobrego nauczyciela, który na wakeboardzie zjadł już zęby. Dodatkowo duże znaczenie przy cenie ma też pora dnia czy sam dzień (w dniu roboczym zawsze będzie taniej niż w weekend). Dodatkowo nie możemy zapomnieć o cenie wypożyczenia deski i kombinezonu.
Podsumowanie
Jak możemy zauważyć wakeboarding to sport, który jest praktycznie dla każdego (nawet dla osób, które nie umieją pływać). Jedyną wadę, jaką możemy znaleźć to niestety krótki okres korzystania z tego rodzaju sportu (okres wiosny oraz lata). Jednak poza tym warto spróbować czegoś nowego, dzięki tego rodzaju rozrywce dostarczamy trochę adrenaliny do naszego organizmu. Warto jednak pamiętać o tym, by korzystać tylko z obiektów, które posiadają ratowników oraz osoby znające się na tym, co robią. Nie wolno korzystać z niechronionych obiektów. Dlatego wybierajmy tylko te bezpieczne i sprawdzone wakeparki.